Halk iktidarı için sokağa !

Tüm çürümüşlüğüyle AKP – MHP faşizmi yoksul halkların üzerine çöküyor. Sokaktan yükselen isyan sesleri bu iktidardan kurtulmak için kendisine yol arıyor. İşsizlik, sömürü, ödenmeyen maaşlar, düşük ücretler, işten atılmalar, iş cinayetleri, her gün yeni zamlar ve patron – polis dayağı altında yoksul emekçiler iliklerine kadar sömüren bir iktidara zorbaca mahkum ediliyor.

Bunun karşısında TUSİAD’ından, MUSİAD’ına tüm patronlar işçinin emeğini sömürerek, halklardan alınan vergileri gaspederek, doğayı ve kaynakları yağmalayarak zenginleşmeye devam ediyor. Bugün faşizm karşısında parlatılan Millet ittifakı tıpkı AKP’nin 2002’de halklarda oluşan değişim isteğini istisamar ederek iktidara geldiği gibi kendini çözüm adresi gösterek alternatif olarak hazırlanıyor. Ancak elindeki tek reçete dağılan ve çürüyen kapitalist sömürü sistemini ve onun aracı olan devleti yeniden onararak, “demokratikleşme” adı altında patronların sömürü iktidarına milyonların rıza göstermesini sağlamaktır.

Cumhur ittifakının da, Millet ittifakının da olası bir seçime kadar “oy kullanmak” dışında yoksul emekçilere önerdikleri tek şey her gün bu kadere razı olmaktır. Oysa halkların bir gün değil bir dakika dahi tahamülü kalmamış, bıçak kemiğe dayanmıştır. Halklarda biriken öfkeye karşı faşist iktidar sokağa çıkanları, grev yapan direnişe geçen işçileri, kadınları, gençleri “palalılarla” tehdite ederken, CHP’nin başını çektiği Millet ittifakı da; sokağa çıkmanın provakasyon olduğunu, sokağa çıkılırsa kaos olacağını salık veriyor. Oysa milyonların sokağa çıkmasında tek kaos yaşayacak olan sömürü düzenidir. İki düzen ittifakı ve onların koruduğu patronların iktidarı korkuyor. Sömürünün çarklarının parçalanmasından, halkların özgür olmasından korkuyorlar. Çünkü emekçiler birleşerek eşit, özgür bir dünya için ayağa kalkarlarsa saltanatları sarayları yıkılacak.

Dünyanın her yerinde tarih göstermektedir ki; emekçiler, ezilenler ancak sokağa çıktıklarında kazanmaktadır. Bugün emekçilere dayatılan bizi kimin sömüreceği arasında bir tercih yapmak değil, kendi iktidarımızı kurmaktır. O nedenle seçim yapacağı bile belli olmayan bir iktidardan istifa etmesini istemek zulme seyirci kalmaktır.

Emekçi halkların bu düzenden tek kurtuluş umudu sosyalizmdir. Sosyalizm insanın insan tarafından sömürülmesini yokedecek, işçileri, emekçileri kölelikten kurtaracak tek çıkış yoludur ve halk iktidarı ancak sokakta kurulur.

AKP mezara halk iktidara

Umut Sosyalizmde

Devrimci Parti Genel Merkezi

24 Kasım 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir