Devrimci Parti MYK: “Yaşayanlara” Borcumuz Devrimdir

Bugün 6 Mayıs; Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’ın 12 Mart darbesiyle birlikte idam edilmesinin ardından tam 48 yıl geçti. Bu idamla birlikte hedeflenen şüphesiz ki sadece üç bedeni yok etme girişi, hedefi değildi. Üç devrimci gençlik önderinin idamı; emperyalizme karşı mücadeleyi, 71 kopuşuyla Türkiye Devrim Hareketi’ni ve “Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Kardeşliği” şiarıyla filizlenen stratejik, birleşik mücadeleyi yok etme girişimiydi.

Fakat bugün bu idamın üzerinden geçen 48 yıl bize bu sözü pür-ü pak bir şekilde bir kere daha doğruladı: “Devrimciler ölür ama devrimler yaşar.”

Denizler’in, emperyalizme karşı Filistin’de başlatıkları atılım, bugün Türkiye topraklarının yanısıra Ortadoğu ve Rojava topraklarında bu atılımın tohumlarına hiç bir muktedirin elinin, tankının, topunun, zulmünün uzanamadığını bir kere daha göstermiştir. Bugün Türkiye topraklarında yükselen birleşik mücadele çağrısı, 1980 darbesiyle zafer nutukları atanlara karşı aslında nasıl kesintisiz devam ettiğini de göstermiştir.

Bugün Denizler için söylenecek söz çoktur ama bütün dünyada emperyalizme karşı yükselen sosyalizm çığlığını gerçekliğe dönüştürmek bütün sözlerin üzerindedir. Bizler bu ruhla, üç gençlik önderimizi bugün bir kere daha saygıyla anıyoruz. “Yaşayanlarımıza” borcumuz devrimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir