Devrimci Parti MYK: “KATİLLERİ HALA İKTİDARDA! KATİLLERİNİN UYKULARINI BÖLECEĞİZ MUSTAFA KOÇAK ÖLÜMSÜZDÜR!”

Bugün ölüm orucunun 297. gününde olan Mustafa Koçak’ın ölümsüzleştiğini öğrendik. Mustafa’dan önce aynı şekilde adalete seslenen, türkülerini, marşlarını özgürce söylemek isteyen Helin Bölek’in ölümsüzleşmesi üstünden henüz sadece günler geçti.
Mustafa Koçak, 297 gündür bir itirafçının yalan beyanlarıyla aldığı ağırlaştırılmış müebbet cezasına karşı adil yargılanma talebi ile ölüm orucundaydı. Ölüm orucunda olduğu süre zarfında polis Mustafa’yı kaçırmış, zorla müdahale etmeye çalışmış, 33 kiloluk bedenine ağır işkence etmiştir. Mustafa’nın adil yargılanma talebi, AKP-MHP faşist iktidarının tüm toplumu nasıl bir adaletsizlikle yönettiğini göstermektedir. Mustafa’nın açlığı ve ölümsüzlüğü bu iktidarın çürümesinin geldiği son noktadır.
Türkiye’de işçiler, emekçiler, kadınlar ve yoksul halklar, bir avuç zenginin daha fazla zenginleşme hırsında açlıkla, yoksunlukla, yoksullukla yaşıyor, yolsuzluklarla karşı karşıya kalıyor. Daha dün korona bahanesiyle işten atılan bir işçi yol keserek kendini yakmaya çalıştı. Daha önce de defalarca kez “cebinde 20 lirasıyla” kendini asanlar olduğunu biliyoruz. Bu düzen işçiye, emekçiye yalnızca açlık ve ölüm vadediyor. Sermayeye milyon dolarlar, işçiye 2300 lira asgari ücret ya da koronada 1170 lira sefaletinde sefaleti bir ücret…
Mustafa, tüm bu adaletsizliklerin yanında bir itirafçının yalan beyanlarıyla ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. Mustafa, sarayın emniyet güçlerinin özel komplolarla sindirmeye çalıştığı devrimci harekette, tutsaklaştırılanlardan, işkenceye uğrayanlardan yalnızca biridir. Bugün Mustafa’nın ölüm orucu ve ölümsüzlüğü tüm devrimci tutsakların faşizmin hapishanelerinde yaşamakta olduğu durumu göstermektedir. Devrimcilerin bu çürümüş düzen karşısında gerçekleştirdikleri her türden eylem ve bu düzeni yıkma uğruna verdikleri mücadele meşrudur. Bu yüzden Mustafa nezdinde bütün devrimci tutuksaklara hapishanelerde “devlet dersi” vermeye çalışanların çabaları beydudedir. Mustafa, ölümsüzlüğü ile Türkiye halklarının adalete olan açlığı göstererek, bizlere bir kez daha bu düzeni yıkma kararlılığı katmıştır.
Bu düzenin katliamlarından soracağımız hesaba Mustafa’nın hesabı eklenmiştir. Mustafa’ya yapılan işkencenin hesabı eklenmiştir. AKP-MHP faşizminin defteri kabarıktır. Öyle ki pandemi sürecinde çıkan infaz yasasının devrimci tutsakları kapsamaması, Mustafa’nın katliamına ve tüm devrimci tutsakların ölümüne dair atılan bir adımdır. Mustafa’nın ve pandemiden kaynaklı kaybedeceğimiz tüm devrimci tutsakların katili açıktır. Mustafa’nın annesi, babası, ailesi her gün sokakta adalet istediler, feryat ettiler. Bu iktidar bunları görmezden gelerek insanlığın açık düşmanı olduğunu net bir şekilde ifade etmiştir.

Mustafa Koçak’ın yanında, Helin Bölekle birlikte, aynı taleplerle yoldaşlık eden İbrahim Gökçek de ölüm orucunun 312. gününde; devrimci avukatlar Ebru Timtik Ve Aytaç Ünsal yine aynı “adalet” çağrısıyla onlarca gündür direnişteler.
Tüm bu çağrılarla, direnişle sorulacak hesap bellidir. Biz bu düzeni yıkarız, hesabını sorarız.
Gerçek bir adalet için, insanca yaşam için Helin’e verdiğimiz söz gibi, Mustafa’ya da söz veriyoruz; bu adalet(sizlik) çarkını yıkacak, gerçekten adil bir dünya yaratacağız.

Mustafa’nın ailesine, yoldaşlarına, dostlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

MUSTAFA KOÇAK ÖLÜMSÜZDÜR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir