HELİN BÖLEK ÖLÜMSÜZDÜR! YAŞASIN DEVRİM VE SOSYALİZM !..

Bugün, Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek ile devrimci tutsak Mustafa Koçak’ın sürdürdükleri ölüm orucunda Helin Bölek’in ölümsüzleştiği haberini aldık. Egemenlerin tüm zindanları, işkence haneleri ve darağaçlarıyla yıllardır sindirmeye çalıştığı ama sonsuza kadar sindiremeyeceği devrimci mücadelede bir yoldaşımızı daha yıldızlara uğurluyoruz.

Grup Yorum; ürettiği devrimci sanatla bir-çok nesli sistemin yozluğundan çekerek devrimci türkülerin berraklığında yetiştirmiş, devrimci kuşakların sözünü notalarıyla halklara ulaştırmıştır. Türküleri, eylem bilincidir. Uğurladıklarımızın unutulmaz hatıralarını zihinlerimize ezgi ezgi nakışlamışlardır. Bu ezgileri hiçbir güç yok edemeyecektir.

Yoldaşlar; ürettikleri sanat emeğine dair şunu net bir biçimde ifade edebiliriz: Bugün başta Türkiye ve Ortadoğu olmak üzere Dünya’nın dört bir yanında devrim ve sosyalizm uğruna savaşanlar, egemenlerin kendini en korunaklı hissettikleri yerlerde onların uykularını bölenler, Grup Yorum’un sanatına yapı taşı olmuşlardır.

Çağımızda; emperyalist – kapitalizm ve onun işbirlikçileri en vahşi halleriyle halklara saldırırken, işçi sınıfını insafsızca sömürürken, erkek egemen devletin gözü önünde kadınlar katledilirken, devrimcilerin, en çok da devrimci kadınların varlığı egemenlerin en büyük korkusu haline gelmiştir. Bu nedenledir ki egemenler; devrimcilere ait ne varsa yok etmek çabasına girişmişlerdir. Onları en çok rahatsız eden de Grup Yorum gibi devrimci sanatçıların ürettikleri, halkın bağrından çıkan ve halkla kucaklaşan ezgilerdir. Bu ezgileri yok edemeyecekleri anlayanlar; onları üretenleri yok etmeye, varlıklarını sona erdirmeye soyunmuşlardır.

Darbe dönemlerinde faili meçhuller ve işkencelerle; Amed zindanlarında yapılan teslimiyet çağrılarıyla; 19 Aralık’ta “Hayata Dönüş” operasyonlarıyla hapishanelerdeki devrimcilere saldıranlar bugün de aynı eylemlere yönelmişlerdir.  Grup Yorum’un Ölüm orucu direnişini görmezden gelenlerle Amed zindanlarını, 19 Aralık operasyonlarını, darbecilerin işkencehanelerini işletenler aynı kişilerdir.

Ancak şunu çok iyi biliyoruz ki; o işkence haneler nasıl devrimcilerin direniş mevzisi haline gelmişse, teslimiyet çemberi Amed zindanında üç kibritin ateşiyle nasıl kırıldıysa, Grup Yorum’un ölüm orucu da devrimcilerin şanlı direniş tarihindeki ölümsüz yerini alacaktır. Zalime-zulmedene karşı her direniş, her çığlık, her ölümsüz daima hatırımızdadır ve egemenlerin de bunları unutmadığını çok iyi biliyoruz. Teslimiyet ihanete, direniş zafere götürür.

Bugün halklara dayattığınız sömürü ve savaş siyasetine karşı yürüttüğümüz devrimci mücadeleyle uykularınızı bölmek ve her an her yerde karşınıza çıkmak için bir milim bile geri adım atmayacağız.  Grup Yorum, devrimin şanlı tarihini oluşturan bu yolda bir öncü kadını daha sonsuzluğa uğurluyor. Helin Yoldaş, kadınların bu mücadelede öncü ve özne olarak nasıl bir inanç ve kararlılıkla dövüştüğünü göstermiştir. Kadınların tüm devrimlerde ve toplumsal mücadelelerde varlığının en sancılı ispatını ölümsüzlüğüyle ortaya koymuştur. İşte Helin Yoldaş, tam da bu devrimci çabalarımızda öfkemizin çelik haline dönüşmüştür.

Saatlerin yaşam demek olduğu bu süreçte İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın haklı, meşru talepleri acilen kabul edilmelidir.

Son günlerini yaşayan iktidar ve tüm egemenler bu sözümüzü unutmayın; devrim ve sosyalizm için çok şey biriktirdik.

Sorulacak bir hesap vardır ve hep birlikte soracağız.

HELİN BÖLEK ÖLÜMSÜZDÜR !

YAŞASIN DEVRİM, YAŞASIN SOSYALİZM !

Devrimci Parti MYK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir