Açıklama: “Halepçe ve Beyazıt Katliamı’nın Hesabını Soracağız! “

16 Mart 1988’de gerçekleştirilen Halepçe Katliamı’nın ve 16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Beyazıt Katliamı’nın yıldönümünde yaşamını yitirenlerin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz!

Sömürgeci BAAS rejimi tarafından gerçekleştirilen Halepçe Katliamı’yla Kürt halkı kimyasal bombalarla, silahlarla imha edilmek, kadim topraklardan söküp atılmak istendi. ‘Enfal Hareketi’ adı altında planlı ve destekli yapılan bu katliamla, 4.500 köy yakılarak yıkıldı, 182 bin insan katledildi. Bu katliamlar dizinin son halkası olarak da BAAS rejimi Halepçe’de kimyasal silahlarla 5000 insanı katletti, 10000 insan yaralandı.

Halepçe’den sonra AKP İktidarı Roboski, Afrin ve Serakaniye’de Kürt halkının üzerine yine bombalar yağdırdı. Sur’da Cizre’de insanlar bodrumlarda katledildi. Şehirler yerle bir edildi.

16 Mart 1978 ‘de ise İstanbul Üniversitesi’nde darbeciler tarafından beslenen ve desteklenen faşist çeteler, devrimci-sosyalist öğrencilere bombalarla saldırarak 7 öğrenciyi katletti. Devrimcilere yönelik saldırılar artarak devam ettirildi.Üniversitelerde hala devlet-polis destekli çetelerle devrimcilere yönelik örgütlü saldırılar düzenleniyor. Faşist çeteler polis korumasında öğrencilere, kadınlara, direnenlere saldırıyor.

Halepçe’yi, Beyazıt’ı ve halkların zihnine kazınmış nice katliamı yaratan katliamcı gelenek bugün devam ettiriliyor. AKP-MHP faşizmi tarafından tüm ezilenlere karşı yürütülen insanlık dışı saldırılar devam ediyor. Ancak bombalara, kimyasal silahlara, katliamlara yasaklara rağmen ezilenlerin direnişi büyüyor. Kürt halkı, kadınlar, üniversitelerde direnen devrimcilerin mücadelesi sürüyor.

Kapitalist devletlerin tarihi katliamları tarihi ise bizim tarihimizde bu katliamlara karşı direnişin tarihidir.


İşgalle, imha ve sömürüyle halklara, kadınlara, işçi sınıfına ve devrimcilere yönelik saldırılar karşısında diz çökmeyeceğiz!


Birleşik Devrimci Parti olarak yeni katliamlara, yeni soykırım saldırılarına karşı en büyük silahımızın direniş olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Onlar kendilerini bu katliamlardan aklamaya çalışabilir ama göğü fethe çıkan komünarların izinden gidenler onları tarihin çöplüğüne atacaktır.

Halepçe’yi, Beyazıt’ı Unutmadık, Unutturmayacağız!

Devrimci Parti MYK

                                                                 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir