Bu Savaş Bizim Değil! İşgalci Savaşa Hayır – MYK açıklaması

AKP-MHP iktidarı “stratejik derinlik” adını verdiği bölgesel yayılmacı politikalarıyla “yeni” Ortadoğu’nun “yeni” gücü olmayı hedeflemiştir. Bu hedefle birlikte içeride ve dışarıda “daha fazla savaş, daha fazla şiddet” politikalarına dört elle sarılan iktidar, yenilmeye mahkum bu proje kapsamında art arda yaşadığı hezimeti yine aynı biçimde, savaşla, işgalle aşmaya çalışmaktadır. Kah stratejik ortaklık zemininde ABD kapılarına kah da taktiksel ortaklık zemininde Rusya kapılarına dayanan, denge siyasetinden yararlanmaya çalışan, tüm bu akıl tutulması politikalar da ateşi daha fazla körüklemektedir. AKP-MHP iktidarı kendi rantı için savaş bataklığında debelenirken; Türkiye halklarını, yoksulları, kadınları, göçmenleri de beraberinde sürüklemek istemektedir. Bu politikanın bizler için sonucu sadece ve sadece açlık, sefalet, şiddet, kadın katliamları, göç yollarında ölümlerdir.

İktidar; Suriye ve Rojava topraklarında cihatçı güçlerle işbirliğine girip, her türlü savaş suçunu işlemekte beis görmezken, Kürt karşıtı şovenist politikalarla milliyetçilik damarlarını harekete geçirmiş, kendini “muhafelet” olarak tanımlayan güçleri de peşine takmayı, tek ses kılmayı başarmıştır. Bugün muhalefetin, bu suçu tek başına AKP-MHP iktidarına atma girişimleri yersizdir. Unutulmamalıdır ki, bugünlere aynı zamanda tezkereye hayır denilmediği, etkili bir savaş ve Saray karşıtı politika yürütülmediği için de gelinmiştir.

Ülkede gittikçe ağırlaşan ekonomik kriz, artan intiharlar, kadın cinayetleri, yargı ve adalete kurumlarına duyulan güvensizlik, yoksulluk ve yolsuzluklar gerçekliği vardır. Savaşla, şiddetle, baskıyla bütün bu gerçekliklerin üstünü örtmek ve bizleri susturmak istenmektedir.
İdlib’teki yaşananlar duyulduğu ilk saniyeden uygulanan internet kısıtlaması, soruşturma tehditleri, tutuklama sopası da bu üst örtme, suskun bırakma halinin somut uygulamalarıdır.

Bununla birlikte daha ilk günden Avrupa’yla yapılan kirli pazarlıkların konusu olan mülteciler, dün geceden sınırlara bırakılmış, yandaş medya kanallarıyla canlı yayında bindirildikleri şişme botlarla adeta ölüme terk edilmişlerdir. İktidarın bindiği “gemiciklerden” yoksullara sadece şişme botlar düşmektedir.

Savaşı isteyen ve ondan medet umanlar bellidir. İdlib’te yaşananlar; savaş politikalarında ısrarcı olan, insanları ölüme gönderen ve çatışmaların derinleşmesini isteyen AKP iktidarı sona ermeden bitmeyecektir. Devrimciler, faşizme karşı direnen herkes, kadınlar, gençler bu savaşa ve işgale karşı sesini daha fazla yükseltmelidir.

Bu savaş bizim savaşımız değil. Emperyalist savaşa hayır! AKP-MHP iktidarına hayır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir