Devrimci Parti’li Kadınlar “Kadınların Kurtuluşu Direnişte!”

Devrimci Parti’li Kadınlar
“Kadınların Kurtuluşu Direnişte!” 
şiarıyla kadınları mücadeleye,kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyoruz! diyerek bir kampanya metni yayınladı.

KADINLARIN KURTULUŞU DİRENİŞTE!

Henüz tamamlanmamış insanlık tarihi kadınların özgürlük mücadelesiyle kendini yeniden yazacaktır. Yazılacak olan tarih kadınların zaferleriyle dolu bir tarih olacaktır. Kadınlar Türkiye’de, Suriye’de, Arjantin’de, İran’da ve Paris’te ve dünyanın her yerinde kendilerine yüzyıllardır dayatılan erkek egemen tahakküme karşı direnmeye devam ediyorlar.

Dünya genelinde yükselişe geçen faşist eğilimlerden, emperyalist paylaşım krizleri ve savaşlarına kadar kadınların katılımlarını incelediğimizde son yıllarda artan kadın direnişleri ve kadın öfkesinin politik dışa vurumları bize büyük bir dinamizmi işaret ediyor.

Hollywod’da başlayan ve dalga dalga yayılan ”Me Too” hareketi büyük yankı uyandırırken İran’da zorunlu başörtüsü yasağına karşı meydanlarda başörtüleri açan, Arjantin’de kürtaj yasasına karşı sokakları yakan, Rojava’da – Afrin’de- IŞİD’e karşı savaşan, tecrite karşı açlık grevine giren Leyla Güven’in, sömürgeci Türk devletine ve onun cihadist çetelerine karşı direnen kadınlara kadar yükselen direnişiyle kadın mücadelesi bize bu dinamizmin en büyük örneklerini sunuyor.

Kadınlar artık kapitalist erkek egemen sömürüye ve emperyalistlere karşı dünyanın her yerinden, sokaktan, cepheden geri adım atmadan büyük bir öfkenin örgütleyicisi ve taşıyıcısı durumundadır.
Türkiye’de iki yılı geçkin süredir OHAL koşulları devam ediyor. Cinsiyetçi yasalar, devlet erkinin cinsiyetçi söylemleri, eğitim, medya, yargı erkekliğinin meşrulaştırmaya çalıştığı toplumsal cinsiyet boyutlarına karşı son dönemde kadınlar sokağın neredeyse tek gücü olarak karşımıza çıkıyor.

Toplumsal erkekliğin örgütleyici mekanizması faşizmin her gün artan saldırıları, Kuzey Kürdistan’da sürdürülen savaş ve yaşanan ekonomik krize karşı devam eden kadın mücadelesi her alandan saldırı alarak bununla beraber her gün daha da güçlenerek, büyüyor. Artan faşist saldırılar ve savaş koşulları altında ortaya çıkan militarist saldırganlık, sistematik ve örgütlü erkeklik kendini tüm çıplaklığı ile AKP- MHP faşizmiyle gösteriyor.

Türkiye ve Kürdistan’da sokaklara, şimdilerde basılan bürolara, gözaltında yapılan sorgularda devlet erilliği tüm açıklığıyla gösteriliyor. Grevlerde, sokak direnişlerinde önümüze barikatlar kuruyor, saldırıyor. 17 yıllık iktidarı boyunca AKP kadına yönelik söylemleri, yasaları, yargısı ve medyasıyla yürüttüğü savaşı faşizm kisvesi ve OHAL “yetkileriyle” yeniden boyutlandırmış durumdadır.

Sakine Cansız’ın işkencede gögsünü kesen, onlarca kadın gerillayı işkenceyle katleden, Ekin Wan’ı çıplak bedeniyle sokaklarda gezdiren, Tayibet Ana’nın cansız bedenini sokaklarda ve Eylem Ataş’ın cenazesini sınırda 101 gün boyunca bekleten zihniyet bugün özellikle kadınlara ve çocuklara yönelik bir saldırganlık içerisindedir.

Varolma içgüdüsüyle faşizme sarılan AKP ziniyetinin topyekün bir savaştan başka gidiş yolu kalmamıştır. Özellikle kadınlar bu savaşın en büyük dinamiklerinden biri olarak pes etme yolunu seçmeden direnişlerini dalga dalga yayacaklardır
Patriarkal kapitalizmi yıkacak olan ilk halka kadınlar ve LGBTİ+ lardır. Erkek egemenliğin hayatlarını ilk elden tahakküm altına aldığı halkanın kendi kurtuluş mücadelelerini varetmeleri erkek-devlet şiddetinin karşısındaki en büyük tehditi oluşturmuştur. Bu tehdit büyüyerek kadınların ve LGBTİ+ ların kurtuluşunu gerçekleştirecektir.

Kampüslerden evlere, sokaklardan şehirlere, cephelere yaşamın her alanında seslerini birleştirip Dünya çapında örgütlenen kadın grevlerinden enternasyonal kadın ağlarına tüm dünyayı sarsacağız. Kadınların gücü birleştikçe büyüyecek büyüdükçe kazanacaktır.
Biz de burdan yola çıkarak tarihe zafere ulaşıncaya dek bitmeyecek olan mücadelemizde bugünün sözünü bırakıyoruz;

KADINLARIN KURTULUŞU DİRENİŞTE!
YAŞASIN KADIN KURTULUŞ MÜCADELEMİZ!
YAŞASIN KADINLARIN BİRLEŞİK MÜCADELESİ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir