Devrimci Parti: İşçi Sınıfı ve Ezilen Halklarımıza

2019’da 2018 GİBİ DİRENİŞ YILI OLACAKTIR !

İşçi sınıfı, gençler, kadınlar ve bütün ezilenler olarak her anı saldırılarla dolu bir yılı geride bıraktık. Faşist AKP iktidarı, ezilenlerin bu saldırılar karşısında diz çökmelerini ve hatıralarında sadece kan ve göz yaşının olduğu günler yaratmak istediler. Yalan ve hilelerle, kendi yasaları ve riyakârlığıyla istediklerini alabileceklerini sandılar.  Onların hesaplarını bozan tek şey işçi sınıfının, kadınların, gençlerin, devrimcilerin direnişi oldu.

2018’de Ortadoğu’dan başlayıp tüm dünyaya umut ve özgürlük çığlığı olan Rojava’nın Afrin kantonuna karşı saldırılara çağın en büyük direnişlerinden biri ile cevap verildi. İç siyasette tam tahakküm kurmak isteyen, dış siyasette de emperyalistler arası kutuplaşmadan faydalanmaya çalışıp sürekli emperyalistlerle kirli ittifaklar kuran AKP-MHP faşizminin kanlı planları Afrin’de de Türkiyeli sosyalistlerin ve halkların dişe diş direnişi ile karşılandı.

2018’de, 24 Haziran’ında başkanlık seçimleri “resmiyette” Erdoğan’ı başkan oldu dese de o aslında “hiçbirşey” oldu.

2018’de; 3.Havalimanı, Barilla, Flormar, İzban ve daha birçok yerde işçilerin grevleri AKP’nin kurmak istediği faşist düzenin tam karşısında umudun adı oldular. İşçi sınıfının sendikal örgütlenmelerini, hedef alıp havalimanı işçilerini tutukladılar, devamı gelebilecek işçi ayaklanmalarından korktular.

2018’de kadınlar, LGBTİ’ler taciz, tecavüz, şiddet ve insanlık dışı bütün uygulamalara rağmen yine direnmenin cinsiyetsizliğini ispatladılar.”25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Gün” ünde polisin kadınlara uygulamak istediği “şiddet” örgütlü mücadele ile geri püskürtüldü. Kadınlar bu yılda alanları terk etmediler. Direnmeyi, kadın iradesinin gücünü ve dayanışmayı öğrettiler.

2018’de gençler; lise koridorlarında ve üniversite kampüslerinde kendini “iktidar” sanan müdür, dekan, rektör vs. karşı “istifa edin” sloganlarını attılar. Liseliler işkencelerle gözaltına alınırken, mahkemelerde liseliler yargılanmak istenirken, kimse susmadı. Hesapları bozuldu, liseliler değil halk nezdinde işkenceciler yargılandı. Bu yılda paralı eğitim birçok genci sadece eğitim hayatından değil “hayatından” eden AKP’ye karşı direnişle geçti.

2018’de; Kürt halkı kayyımlara, siyasetçilerinin özgürleşmesine sahip çıkarak direndi. Kürt siyasetçi Leyla Güven’in bugün hapishanelerden başlayıp gelişen direnişi bütün herkesi ortak payda da birleştirdi.

2018’de Aleviler; inanç özgürlüğü için direndiler, boyun eğmediler.

2018’de doğanın ve doğada yaşayan her canlının kapitalist rant düzeni içerisinde yok olmaması için mücadele verildi ve birçok kazanım elde edildi.

Bütün yıllar boyunca bu direnişler ve direnişin kazanımları örgütlü mücadele ile kazanıldı. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de direnişler, ayaklanmalar ve hakkını alma mücadelesi büyüdü ve büyümeye devam edecek.

AKP’nin kurumsallaştırmaya çalıştığı faşizminin yanında onun yedek gücü olan MHP’nin tekçi faşist ideolojisini ve CHP’nin şövenist yaklaşımlarını, örgütlenerek, birleşerek, direnerek yıkacağız.

Tüm halklarımıza direniş dolu yeni yıllar dileriz. 2019 da zalimlere diz çöktürmemiz için gücümüze güç vermenizi, özgürlüğe uzanan mücadelemizde sizlerle omu omuza yürümeyi dileriz.

Birleşik Devrimci Parti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir