Devrimci Parti: AKP İktidarı Filistin Halkının Dost Görünümlü Düşmanıdır

AKP İKTİDARI FİLİSTİN HALKININ DOST GÖRÜNÜMLÜ DÜŞMANIDIR
Siyonist İsrail devleti bugün, tarihsel misyonuna denk düşen politikayı, yani katliam siyasetini bir kez daha uyguladı.
ABD, bir süre önce İsrail Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını duyurmuştu. Öğlen saatlerinde, Trump’ın da dâhil olduğu şatafatlı bir gösteri ile bu nakil işlemini gerçekleştirmeye girişti. İsrail polisi, topraklarına geçmişte olduğu gibi bugün de sahip çıkan mazlum Filistin halkına gerçek mermi, gaz, şarapnel ve çeşitli kapsüllerle saldırdı. Son haberlere göre, 40’ı aşkın Filistinlinin hayatını kaybettiği kesinleşti, iki bin kişiyi aşkın ise yaralı var.
Kudüs’ün Filistin toprağı olduğu ve Siyonist İsrail Devleti’nin bölgede ABD emperyalizminin uzantısı olarak varlık bulduğu, artık sağır sultanın bile duyduğu bir gerçekliktir.
Devrimci Parti, Filistin topraklarındaki karmaşanın birincil nedeninin ABD emperyalizmi ve onunla eş güdümlü çalışan Siyonist İsrail Devleti olduğunun altını çizmektedir. Çözüm halkların ortak yaşama iradesini geliştirdiği, antiemperyalist ve antikapitalist bir siyasal hattadır.
AKP iktidarı ve geçtiğimiz aylarda BM’de Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasına ret oyu veren devletler, bir yandan saldırıları kınarken; diğer yandan ABD ve İsrail şirketleri ile milyar dolarlık antlaşmalar yapmaktan geri durmamaktadır. AKP iktidarı, ülke içinde sıkça ABD ve İsrail karşıtı açıklamalar yaparken katliamlar sonucunda binlerce Filistinli yaşamını yitirmektedir; fakat AKP iktidarı İsrail ile ticari faaliyetlerini ve askeri anlaşmalarını sonlandırmamaktadır.
AKP iktidarı, Filistin halkının dost görünümlü düşmanıdır. AKP iktidarı, Filistin konusunda somut adım atmaktan ısrarla uzak durmaktadır. Çünkü Siyonist İsrail’le kurduğu ilişkilerle katliamın parçasıdır.
Katliamı kınamak yetmez!
Parçası olduğumuz Türkiye Sosyalist Hareketi, geçmişten bugüne, yalnızca sözü ile değil tüm varlığıyla Filistin direnişine destek olmuştur. Dünya halklarına çağrımızdır: Devletlerin sözde ret oyları da, kınama açıklamaları da Filistinlilerin öldürülmesini engellememektedir.
Somut adımları devletler değil yalnızca halklar örgütleyebilir, Filistin halkıyla dayanışmaya!
DEVRİMCİ PARTİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir