Devrimci Parti: İran Halklarının Direnişini Selamlıyoruz

İran Halklarının Direnişini Selamlıyoruz!

İran halkları, Kürt’ü, Azeri’si, Fars’ıyla; işçisi, kadını ve yoksuluyla yeni yılı bütün ülkeyi etkisine alan büyük bir ayaklanmayla karşıladı. Başlayan gösteriler kısa sürede ülkenin geneline yayılan ve doğrudan iktidarı karşısına alan bir ayaklanmaya dönüştü. Ayaklanmanın çıkış sebeplerine dair dünyaya yayılan bilgiler yoksulluğun, düşük ücret politikalarının ve yayılmacı savaş siyasetinin halk kitleleri ve işçi sınıfı nezdinde kabul edilemez bir hale geldiği yönündedir. Son depremlerle sarsılan Kürdistan coğrafyasında İran yönetiminin vurdumduymaz siyaseti ve şovenist baskı da eklenmiş, Doğu Kürdistan halkı da ayaklanmaya dahil olmuş ve ayaklanma büyümüştür. Kapalı, baskıcı bütün rejimler halk kitleleri içerisinde öfkenin filizlenip büyümesine yol açarlar. Aynı şekilde bütün baskıcı rejimler yolsuzluğun, hırsızlığın, kadınlara ve çocuklara yönelen cinsiyetçi saldırıların kaynağı haline de gelirler. Gerek devletin baskıcı siyasal karakteri gerek patronları ve zenginleri kollayan, daha da zenginleşmelerini sağlayan sınıfsal yapısı şovenist, militarist duruşu ve gerekse kitleler üzerinde estirdiği devlet terörü, büyüyen öfkenin en ufak bir çatlak görüldüğünde oraya kanalize olmasını, hızla yayılıp büyümesini sağlar. İran’da olanlar bu yüzden bir şekliyle Gezi Ayaklanması’na benzer.

İran’da ki halk ayaklanması kimi çevreler tarafından ABD’nin, Suudi ve İsrail ortaklığının kışkırtması olarak sunulmakta ve emperyalizmin işine gelen bir ayaklanma gibi yorumlanmaktadır. Bu bakış ve yorum yanlış ve tehlikelidir. Bilinmeli ve kabul edilmelidir ki hiçbir halk hareketi salt dış etkenlerle kışkırtma ve yönlendirmeyle açıklanamaz. Kaldı ki İran devleti kapitalist bir devlettir ve anti-emperyalist bir karaktere sahip değildir. Tarihsel hafızayı yok sayarak, konjonktürel olarak ABD ve işbirlikçileri karşısında politik tutum almış olması İran’da ki İslami rejimin baskıcı karakterini görmezden gelmeyi beraberinde getiremez. İran’da hüküm süren oligarşik yapı iktidara geliş sürecinde kendi halklarına ve işçi sınıfına karşı ağır bedellerle sonuçlanan baskı politikaları uygulamıştır. İran’da ki sosyalist hareketler, İslamcı hareketle girdikleri ittifakın bedelini çok ağır ödemiştir. Bugün halkın ayaklanarak karşısına çıktığı İran Devleti, İslam’ı, baskıcı bir yaşam tarzını halk kitlelerine zorla dayatan, kadının yok sayıldığı, Kürt’ün baskı altında tutulduğu, işçilerin vahşice sömürüldüğü, sömürgeci otoriter kapitalist bir devlettir. Zulmün ve baskının karşında ki ayaklanma meşrudur. Devrimci Parti direnen İran halkının yanındadır!

Ayaklanmanın ilerleyen aşamada nasıl bir seyir alacağını, ayaklanma içindeki politik güçlerin devletle nasıl bir karşı karşıya geliş göstereceği ve kitleler üzerinde ne kadar etkili olacağı gösterecektir. Tarihsel ve yaşanmış deneyimler halk ayaklanmalarında politik sözcülüğün kesinlikle elden bırakmaması ve ayaklanmanın doğrudan siyasal iktidarı hedef alarak yol yürümesi gerektiğini göstermiştir. Ayaklanmanın sözcülüğünün liberal çevrelere bırakılmasının faturasını, Türkiye halkları ve devrimci hareketleri gezi ayaklanmasının yenilgisi ile ödemiştir. Başlayan ayaklanma süreci elbette ki hem oligarşik yapı içindeki kliklerin hem de emperyal güç odakları tarafından, kendi çıkarlarını ve politik yönelimlerini realize etmek için kullanılmaya çalışılacaktır. Devrimci Parti, baskıcı İran oligarşisine karşı dövüşen İran halklarını bu ayaklanma içerisinde kararlı bir şekilde yerini alan İran’daki devrimci hareketleri ve isyanın en önünde durarak direnişin sembolü haline de gelen kadınları coşkuyla selamlar.

İran’daki ayaklanma benzer bir baskı altında yaşayan işsizlik, düşük ücret, yoksulluk, zulüm, taciz ve tecavüzün cenderesiyle boğuşan Türkiye işçi sınıfı, ezilen halkları ve kadınlar için umut kaynağıdır. İran halkı hiçbir zulmün ve baskıcı politikanın ebediyen sürmeyeceğini, halkın kabaran öfkesinin sömürü ve zulmün karşısına dikileceğini bütün dünyaya göstermiştir. Yeni yüzyıl tıpkı 20. yüzyılın başında olduğu gibi işçi sınıfının ve ezilen halkların, kadınların, dünyanın değişik coğrafyalarında sömürüye, sömürgeciliğe, erkek şiddetine, ve emperyalizme karşı başkaldırılarıyla başlamıştır. Ekim Devrimi’nin 100. yılında, yeni Ekim’lerin umudu direnen halkların barikatların karşısında dalgalandırdığı bayraklarda büyümektedir. Kazanan ezilen halklar, kadın özgürlüğü ve işçi sınıfı olacaktır!

Devrimci Parti

Di rûpela fermiya Partiya Yekîtiya Şoreşger (Birleşik Devrimci Parti)de derbarê raperîna li Îranê daxuyaniyek hat dan. Di daxuyaniyê de berxwedana gelên Îrane tê silav kirin û  bal tê kişandin kû gerek berdevkî ya polîtîk a serhildanê ji derdorên lîberal re nemîne.

Berdewama daxuyaniyê wiha ye.

Em berxwedana gelên Îrane silav dikin

Gelên Îranê bi beşdariya Kurdan, Azeriyan Farsan, karkeran, jinan û xizanan dest bi serhildaneke mezin kir ku di sala nu de bi giştiya welat bandor da. Xwepêşanên destpêkirî di demeke kin de wek serhildanek dijî desthilatdaran li giştiya welat belav bu. Bi agahiyên belavbuyî de sedemên destpêka serhildanê; nerazîbuna komên gel û kedakaran li dijî xizani, polîtîkayên kem mehani û siyaseta şer tên dîtin. Piştî erdheja Rojhelatê Kurdistanê, rêveberiya Îranê bi siyaseta guhneder û destkariya şoven gelên Kurd bêzar kirine û Kurdên Rojhelata Kurdistanê jî bi tevlîbunê serhildan mezintir kirine.

Desthilatdar bi zordestiyê di her deme de di nav gel de herse û ecz bûne  mezin dikin. Her wiha desthilatdarên zordest dibin rêbaza dizî, hîzî, êrîşa cinsî li dijî jin û zarokan.

Gerek helwesta devletê a zordestî û gerek jî binyata polî ku li kardaran û dewlemendan piştgîrî dike, û bi terora dewletê gelan dorpêç dike, dibe sedem ku hêrsa berhev buyî bi dîtina derzek biçuk kom dibe û bi zuyi mezin dibe. Bi wî avayî rewşa Îranê dişibe serhildana Gezi`yê.

Serhildana ku li Îranê destpekirî li gorî hinek aliyan wek navtêdana Emrîka , Suudî û Îsraîlê tê bi navkirin û wek hevkariya emperyalîsta tê  dîtin. Ev nêrîn û şîrove şaş û xetereye. Gerek bê zanîn û qebulkirin kû tu car tevgera gelan tenê bi navtêdan û beralîkirina faktorê derve nayê îzah kirin. Û tê zanîn kû Îran dewletek kapîtalîste û taybetmendiya wê ne antîemperyalîste. Li gori konjonktura demê li dijîbuna Emrîka û rêhavalên wê nayê wateya nedîtina desthilatdarî û zordestiya rejîma islamiya Îranê. Rejîma olîgarşîk a Îranê di dema despêka desthilatgirtinê li dijî gel û kedkaran polîtîkayên zordestî bi rêvebirine. Tevgerên sosyalîst li Îranê ji ber ittifaqa li gel tevgera islamî ,berdelên mezin dayîne. Devleta Îranê, Îslam wek rêya zordestî di jiyana civakî de bi kar aniye û herwiha bindestkirina jinan u  zordestî li ser gelê Kurdan, kedxwariya karkeran, mêtîngerî taybetmendiyên dewleta Îranê ne. Li hemberî zulmê û zordestiyê serhildan rewa ye. Partiya Şoreşger li gel gelên berxwederê Îranê ye.

Di demên pêşiye de ayendeya serhildanê girêdayî helwesta hêzên siyasî kû di nav serhildanê de cî digirin û bandora wan a li ser gel e. Dîrok  û tecrubeya jiyanê nîşan dide kû berdevkî û rêveberiya polîtîk a serhildane divê neyê berdan, û divê armanç yekser iktidara siyasî be. Di dema serhildana Geziyê gelên Turkiyê û tevgerên şoreşger berdela dayîna berdevkiya xwe bi derdorên lîberal , bi têk çune dan. Raste ku hem hêzên di nav olîgarşiyê de hem jî devletên emperyal dê hewil bidin ku serhildanê ji bo berjewendî û rastersekirina polîtîkayên xwe bi kar bînin .Partiya Şoreşger, gelên Îranê ku li dijî dewleta zordest a Îranê di refên şoreşê de cî digirin , jinên kû wek sembola serhildane berxwe didin silav dike.

Serhildana Îranê dibe sedema hêviya azadiyê ji bo gelên Tûrkîyê. Gelên kû bi zordestî, bêkartî, kêm mafdestî, xezanî, tacîz, tecavûzê re tên mehkumkirin. Gelên Îranê bi serhildanê xuyayê dinyayê kirine kû polîtîkayên zordestiyê heta bi hetayê rê naçin û hêrsa gel kû geş bibe,gel  li dijî van kirina serî hildide . Sedsala nû, wek   destpêka  sedsala 20’emin bi  serhildana kedkaran, gelên bindest, jinan li dijî mêtîngeriye, zordestiya zilaman u emperyalîzmê destpêkirîe.

Di 100’emin  salvegera  Şoreşa Cotmehê (Ekim Devrimi) hêvîya Cotmeh’ên nû bi alên berxwedanê li qadan xurttir dibe. Serkeftin para gelên bin dest,  jinan û kadkarane.

Partiya Yekîtiya Şoreşger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir