Devrimci Parti : Roboski katliamının yıl dönümünde iktidar yeni katliamlara hazırlanıyor

ROBOSKİ KATLİAMIMIN YIL DÖNÜMÜNDE İKTİDAR YENİ KATLİAMLARA HAZIRLANIYOR.

28 Aralık 2011’de Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçakları, 19’u çocuk, 34 insanı sınır ticareti yapan köylüler olduğunu bile bile bombalayarak katletti.

28 Aralık 2011 gecesi Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, sabah saatlerinde askerlerin gözleri önünde, Irak’a sınır ticareti için giden ve gece köylerine dönmekte olan çoğu çocuk, köylülerin üzerine Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F16 savaş uçakları ile bomba yağdırılmış ve 34 insanın can verdiği bir katliam gerçekleştirilmişti.

Katliamdan hemen sonra AKP hükümeti, TSK ve Medya üç maymunu oynamış, Türkiye kamuoyu katliamın varlığını dış basından öğrenmişti. O gün bu gündür bu vahşetin üstü AKP hükümeti, TSK ve Burjuva medya tarafından örtülmeye devam ediliyor.

Sözüm ona bu katliamın failleri Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacaktı. Ama tam da beklendiği gibi oldu. Tıpkı daha önceki bütün katliamlar da olduğu gibi Roboski katliamı da Ankara’nın karanlık dehlizlerinde hızlıca kayboldu.

Önce Katliamı aydınlatacak önemli belgelere kısa süre içinde ‘devlet sırrı’ damgası basıldı ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Roboski katliamıyla ilgili soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı verdi ve dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi. Askeri savcılık Ocak 2014’te, ordunun suçu olmadığına ve yargılanmayacağına hükmetti. Son olarak kurulan meclis araştırma komisyonu, hükümet yetkililerinin ve devlet kademelerinin tepe isimleriyle hiç görüş(e)medi. Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı, Savunma ve İçişleri Bakanları ve (dönemin) Başbakanı Erdoğan ifade bile vermedi.

Ama AKP hükümetinin Roboski ile hesabı bununla kapanmadı. Roboski katliamında 11 yakınını kaybeden ve 26. Dönem HDP Milletvekili ve Roboski katliamının aydınlatılması mücadelesinin aktivistlerinden olan Ferhat ENCÜ defaeten göz altına alındı ve son olarak 4 Kasım 2016’da terör örgütü propagandası suçlamasıyla tutuklandı.

Oysa biz bütün karartmalara rağmen biliyoruz ki; Roboski katliamı bir kaza değil, emri bizzat RTE tarafından verilmiş ve emir komuta zinciri içerisinde planlanarak icra edilmiş bir katliamdır.

Biz biliyoruz ki; bu katliamın sorumluları aynı zamanda Ankara katliamının, Suruç katliamının, Sur, Cizre, Nusaybin katliamlarının sorumlularıdır.

Biz biliyoruz ki; bu ülkedeki bütün katliamlar ya bizzat iktidar ve onun kolluk kuvvetleri eliyle ya da iktidarın silahlandırdığı ve organize ettiği faşist ve gerici paramiliter çeteler eliyle gerçekleştirilmiştir.

Roboski ne ilk katliamdır ne de sondur

Faşist AKP iktidarı, daha dün çıkardığı KHK ile faşist paramiliter çetelerine cezasızlık garantisi vererek yeni katliamlara girişmeye hazırlanmakta, devrimci – yurtsever tutsakları teslim almak, hapishanelerde yeni katliamlara girişmek ve bununla bağlantılı olarak bütün toplumu teslim almaya çalışmaktadır.

Faşist AKP iktidarı, MHP ile birlikte faşist cepheyi büyüterek hızla ülkeyi bir iç savaşa sürüklemektedir.

Faşist AKP iktidarı, içerideki ve dışarıdaki sıkışmışlığını aşabilmek için Kuzey Suriye’de hayat bulan özgür topraklara saldırmaya hazırlanmaktadır.

Roboski katliamının yıl dönümünde ve yeni katliamların eşiğinde yeniden ve daha güçlü söylüyoruz ki; katliamlarınıza, baskılarınıza, karşı DİZ ÇÖKMEDİK.

DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ. BİZ VAR OLDUKÇA UMUT VAR OLACAK!

Devrimci Parti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir